Koji su tradicionalni božićni kolači?
2022. 12. 13.
Božićni kolači i njihove varijacije
Zato smo vam donijeli najpopularnije božićne slastice za koje ne biste ni pretpostavili da su pune simbola i imaju zanimljivu povijest. Znajući na sve ovo, na pogačice na dan Sv. Lucije ili božićne medenjake gledamo malo drugačije. Na taj način možete proslaviti Božić nastavljajući tradiciju, bilo da pečete originalnu tortu ili od ključnih sastojaka napravite neke druge, slične torte.
Pogačice na dan Sv. Lucije
Božićno vrijeme počinje prvom nedjeljom došašća. Od tada nadalje, mnogi obredi, predviđanja i narodna praznovjerja okružuju dane koji prethode Božiću. Jedan od najpoznatijih takvih običaja je dan Sv. Lucije. Tada počinju klesati stolac Lucije koji bi trebao biti gotov do Badnjaka. Ali postoji mnogo drugih rituala i praznovjerja povezanih s ovim danom. Jer vjerovanja povezana sa zimskim solsticijem čine 13. prosinca popularnim. Zato su za ovaj dan karakteristični brojni običaji vezani uz vještice, ali su za ovaj dan karakteristična i predviđanja plodnosti, ljubavna predviđanja, naravno i vremenska prognoza.
Lucina pogača vrsta je predviđanja plodnosti koja je bila uobičajena u Alföldu (ravnica na južnom dijelu Mađarske). U tijesto nekih pogača pekli su se novčići, a tko bi zagrizao takav pogaču, predviđalo mu se da će imati puno novca u idućoj godini.
Ako želite praviti Lucine pogačice, odaberite recept od sličnih sastojaka, jer suština pogačica je da se prave od masti: 50 dkg brašna, 20 dkg masti, 5 dkg sira, 2 dl kiselog vrhnja, 1 jaje, 1 vrećica praška za pecivo, 1 žličica soli.
Zašto? Jer ovo je doba godine kada je nakon svinjokolja u kućama bilo dosta masti, pa se zato puno masnoće dodavalo u prosinačke Lucine pogače. Naravno, kao što smo spomenuli, varijacije recepata znači kontinuitet tradicije, a ne njihov nestanak. Stoga sastojke pogačice slobodno zamijenite zdravijim sastojcima. Ali vrijedi barem jednom kušati original!
Za pečenje može poslužiti separator za jaja, za pripremu brašna sito za brašno, a za pečenje možemo preporučiti profesionalnu, neprinjajuću tepsiju, koja je izvorno namijenjena pekarima i slastičarima!
Nije Božić bez kolača. Ali odakle dolazi ovaj slatkiš? Teško je reći. Kao što smo već spomenuli kod uskrsnog kolača, ova vrsta slatkiša rođena je diljem Europe reinterpretiranjem krušnog tijesta, koje je s vremenom postalo svečana, slatka desertna verzija kruha i predak kolača. Mnogi tvrde da božićni kolač ima povijest koja seže u srednji vijek. Neki ga izvode iz Armenije, drugi iz Šleske. Srodna je i požunskim kiflama koje su se također punile makom ili orasima.
Nadjev božićnog kolača
U slučaju božićnih kolača nadjevu se obično posvećuje puno pažnje. S kolačem nije ništa drugačije. Opet smo stigli do božićnih praznovjerja. Vjerovali ili ne, koliko god kolači s čokoladom ili kestenom bili moderni, moraju biti napravljeni s tradicionalnim nadjevima od mlijeka ili orašastih plodova. Jer u narodnom vjerovanju mak znači obilje. Budući da je malenih zrna i da ih ima mnogo, daje mnogo sitnih sjemenki, pa simbolizira obilje novčića. Mak spada u red božićnih praznovjerja i onih koji su s njim gotovo neodvojivi na kraju godine i na početku nove godine. Ako u ovo doba godine jedemo puno maka i kolača od maka, dogodine će nam biti obilna godina.
Što je s orasima? Orah je bio učinkovit protiv čarolije pa se smatrao sretnom biljkom. Orašasti plodovi također su bili važna sirovina za slastice božićnog blagdanskog kruga, više zbog utemeljenja iduće godine.
Vjerujemo da ako želite slijediti tradiciju i pritom biti inovirani ili stvoriti nove obiteljske navike, prilagođavajući se tradiciji prošlosti, možete napraviti nešto novo od osnovnih sastojaka tradicionalnih božićnih kolača koji su još uvijek nešto staro. Ako koristite orahe i mak, ne može biti tako loše, zar ne? Odlučite li nas poslušati, preporučamo korištenje električnog stroja za orašare koji će pripremu za Božić učiniti puno, puno lakšom i ugodnijom!
Ako vam je podrijetlo božićnih kolača i hrane uzbudljivo, bacite oko na naš blog, jer ćemo nastaviti ovu temu!