gammo

kitchen & more

Korisnička služba: +385-99-632-7107
Radno vrijeme: 08:00-16:00 (Po-Pe)

5 recepata baziranih na blanširanju

2023. 01. 12.

5 recepata baziranih na blanširanju

Što je blanširanje?

Blanširanje je kuhinjski proces koji profesionalni kuhari redovito koriste. Jer u mnogim je slučajevima tajna očuvanja bogatih aroma i hrskave teksture taj postupak koji traje nekoliko minuta. 

Zapravo, blanširanje je proces bacanja sirovine u kipuću vodu, ostavlja se 2-3 minute, a zatim se stavlja u ledenu vodu da se ohladi. Na taj način hrana zadržava svoju hrskavost i živu boju, ali ne ostaje potpuno sirova. Također je vrijedno blanširati prije konzerviranja, jer više hranjivih tvari ostaje u povrću i voću.

Usput, više o blanširanju možete pročitati u našem prethodnom članku. Ova kuhinjska radnja također je takva da nakon što je upoznamo i jednom ili dvaput upotrijebimo, nekako je počnemo izbjegavati. Zašto? Zato što to nismo ugradili u svoju rutinu. U slučaju mnogih namirnica, niti ne pomišljamo koliko bi ova metoda bila zdravija i ukusnija. Zato smo vam donijeli nekoliko recepata u kojima blanširanje ide na ruku pa je za ovakva jela dobro poslužiti se ovim trikom!

Specifični recepti koji zahtijevaju blanširanje

Salata od svježeg špinata s blanširanim špinatom

Salata od špinata nije samo zdrava, već i uzbudljivog okusa. Pogotovo ako pustite da list špinata doista pokaže svoju jarkozelenu boju. Uostalom, boje daju salati dušu! Zato preporučamo blanširati špinat prije pripreme salate. Listovima špinata u kupki s vrućom vodom u principu je dovoljno 2 minute, ali nakon toga može odmah doći ledena voda. A što ide uz blanširani špinat? Mislimo da je to sitno narezan karamelizirani luk i kuhana jaja. Preljev treba biti od maslinovog ulja i malo limunovog soka.

Ali možete čak i preispitati Cezar salatu s blanširanim špinatom. Uostalom, isti jednostavan recept može uspjeti i ako na salatu pomiješate kockice pilećih prsa, možda slaninu, cezar umak i kockice tostiranog kruha. U to se može dodati i malo parmezana.

Rižoto od zelenog graška

Blanširajte zeleni grašak prilikom pravljenja rižota. Za ovo povrće dovoljno je i 2 minute u vrućoj vodi.

A sam rižoto se radi s puno, puno maslaca! Prvo ga rastopimo i na njemu propirjamo crveni luk. Zatim dodajte rižu za rižoto. Uz stalno miješanje razrijedite temeljcem, bijelim vinom, a možete i maslacem. Nakon začina polako dolazi i blanširani zeleni grašak koji se samo kratko kuha zajedno s rižotom. 

Lazanje od povrća

Postoji mnogo vrsta lazanja. Klasika je napravljena izmjenom dva različita sloja. Između listova tjestenine izmjenjuju se sloj s umakom od rajčice i bijeli s bešamelom. Kod lazanja s povrćem u sloj bešamela dodaje se nježno blanširano povrće. Tikvice, patlidžane i gljive možete dodati nakon što ih procijedite u sloj bešamela.

Ako želite lazanje napraviti u potpunosti kod kuće, listove možete razvući i izrezati na mjeru ručnim aparatom za tjesteninu . Ali zapravo postoje i električni aparati za pripremu tjestenine.

 

Salata od tjestenine i povrća

Ovo je izuzetno zdrava varijanta salate od tjestenine: napravite tjesteninu od slanutka, a kao preljev upotrijebite začinjeno maslinovo ulje i limunov sok. Vaša zdrava salata od tjestenine bit će božanstvena. Još ako ovo odlično jelo okrunite blanširanim povrćem. U salatu možete blanširati i grašak, gljive, cvjetaču i brokulu. Budući da se mnogo stvari slaže s okusom preljeva od maslinovog ulja, sami odlučite kakav ćete okus zapravo sastaviti. Na primjer, salatu možete nadopuniti sjemenkama, sjemenkama bundeve, sezamom ili čak orasima. Na vrh tjestenine možete napraviti čak i blanširanu brokulu narezanu na male cvjetiće, uz to odlično idu tvrdi sirevi karakterističnog okusa i orasi. No koje god povrće za nju odabrali, možete biti sigurni da ćete finalnom okusu salate od tjestenine dodati parmezan.

Možete čak i blanširati za juhu od povrća

Napravite ukusnu juhu od povrća od sastojaka bogatog okusa. Povrće jednostavno blanširajte prije nego što ga dodate u juhu. Brokulu, korabicu, celer. U ovu posebnu juhu možete dodati čak i tikvice. Nakon dodavanja malo na maslacu poprženog luka i češnjaka, zatim temeljca, može se dodati krumpir narezan na kockice, a na kraju blanširane delicije. Pazite da ovu juhu ne kuhate predugo. 

Savjet: ako povrće režete na male komadiće, blanširajte ga samo 1,5-2 minute. Odaberite profesionalni rezač kako biste lakše i brže završili pripremu. 

Kada blanširanje može još dobro doći?

Dakle, kao što vidite, blanširanje je gotovo uvijek korisno kada radite s povrćem. Ali postoje i drugi slučajevi u kojima ovo znanje može dobro doći!

Kod guljenja

Jeste li znali da profesionalni kuhari također blanširaju kako bi olakšali guljenje? Na primjer, u slučaju rajčice, to može biti sjajno rješenje, jer povrće zadržava svoj izvorni okus, pa mu ne naštetite. No, olakšat će vam posao ako se kožica lakše skida s rajčice, primjerice kod umaka od rajčice.

Prije zamrzavanja

Također se isplati blanširati prije vakumiranja i/ili zamrzavanja. Uostalom, već smo spomenuli da blanširanjem postižemo da povrće zadrži svoju hranjivost. Uostalom, ova metoda eliminira djelovanje određenih enzima koji razgrađuju hranu. I to može biti dugoročno učinkovito, čak i kada je zamrznuto.

Usput, ako stalno stavljate puno hrane sa strane, a pokušavate vješto upravljati sastojcima, možda biste trebali isprobati vakuumsko zamrzavanje umjesto samog zamrzavanja. Jer ovom metodom namirnice se mogu puno duže očuvati u izvornom stanju, a uz to se čuva hrskavost i nutritivni sadržaj prethodno blanširanog povrća. Za ovaj proces kod nas možete pronaći manje, neindustrijske strojeve za vakuumsko pakiranje, kao što je ovaj super vakuumski stroj za pakiranje.

Nadamo se da smo vas oraspoložili za povrće, a naravno i za njegovu božanstvenu pripremu, blanširanje, koje vam može dobro doći u nekom drugom trenutku!