Okusne bradavice će zatreperiti: suvidirani pileći batak gotovo se topi u ustima!
2019. 11. 23.
Što je sous vide tehnologija?
Suština gastronomskog procesa je da se hrana termički obrađuje polaganim kuhanjem, odnosno na niskoj temperaturi, ispod točke vrenja, nekoliko sati.
Suština gastronomskog procesa je da se hrana termički obrađuje polaganim kuhanjem, odnosno na niskoj temperaturi, ispod točke vrenja, nekoliko sati.
Možda se isprva čini pomalo zbunjujućim, ali u praksi je vrlo jednostavan za korištenje. Vrijedno je pročitati malo o tome na kojoj temperaturi i koliko dugo je uobičajeno termički obrađivati određeno meso kako biste dobili zaista savršene rezultate.
Za početak, napravio sam pileći batak, koji je savršen za početnike, teško ga je zabrljati, a na ovaj način stvarno možete doživjeti sous vide tehnologiju. Meso sam pripremila večer prije - pripreme su barem jednako važne kao i sam proces. Sirovine - obično meso - ne bacamo samo u toplu vodu, već ih prethodno stavljamo jednu po jednu u vrećicu a iz vrećice uklanjamo zrak, a u tome će nam pomoći uređaj za vakumiranje.
Bitno je već u ovom trenutku dodati začine, a vrijedi dodati i druge sastojke, npr. stavite meso u vrećice s lukom ili čak češnjakom kako bi na kraju procesa bilo još sočnije i ukusnije.
U međuvremenu aparat za sous vide potrebno je staviti u vodu, za to će nam trebati veća posuda koja je otporna na toplinu do 100 stupnjeva. Nakon toga samo namjestimo temperaturu i vrijeme te čekamo da jelo bude gotovo.
A szuvidálás után, de még sütés előtt így nézett ki a fantasztikusan megpuhult csike.
Možete pročitati tisuću različitih savjeta o idealnim vrijednostima, ja sam radio batake na 75°C, cca. dva i pol sata u prvom krugu, onda sam zadnjih 15-20 minuta digao temperaturu na 88°C. U međuvremenu sam također uključio pećnicu i zapekao meso izvana nakon procesa. Rezultat se na prvu čini potpunim, no zapravo je više polovičan uspjeh: meso je izvana zapečeno, iznutra mekano pečeno, no - iako nije bilo sirovo - moglo je ipak omekšati. Znam to jer sam dva pileća bata ostavio u vodi još 45 minuta i bilo im je znatno bolje.
Ono što je sigurno je da sam rijetko jeo tako mekanu piletinu, čak i u restoranu. Meso je bilo mrvičasto i sočno, pečeno hrskavo izvana, ali mekano iznutra, a vakumsko mariniranje mu je primjetno dobro išlo, začini su puno bolje prodirali nego kad se jednostavno prži. Ne morate čak ni biti profesionalni kuhar, kemija radi svoje, a okusi se spajaju kao nikad prije!
Stoga se isplati probati, a ako netko želi blagdanski meni učiniti nezaboravnim suhomesnatim proizvodima ili želi svoje najmilije za Božić iznenaditi prigodnom spravom, svakako preporučamo aparat za sous vide Maxima, i vakum pakirku talijanske proizvodnje iz Tre Spade . Koristili smo iste uređaje i krajnji rezultat govori sam za sebe: